DOLAR 20,8897 0.39%
EURO 22,5529 0.03%
ALTIN 1.328,150,46
BIST %
BITCOIN 562116-0,60%
Adana
30°

KAPALI

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hasan Ağa, Şah İbrahim Beyin soyundan gelen bir babadır. Zeynep kızın gerçek memleketi Malatya’dır. Evlilik çağına geldiğinde yine kendi memleketinin Mezirme köyünde yaşayan akrabalarından biri ile nişanlanır. Fakat nişanlı olduğu dönemde gönlünü Mamaşlı lâkabı ile tanınan Ali’ye kaptırır. E tabi hâl böyle olunca da akrabası ile olan nişan bozulur. Nişanı atan Zeynep kız, Mamaşlı Ali ile evlenir.

Zeynep ile Ali Evlendikten Sonra Neler Oldu?

Zeynep kız ile Mamaşlı Ali evlendikten bir süre sonra Zeynep, Mamaşlı Ali’ye hamile olduğu haberini verir. Zeynep ve Mamaşlı Ali doğan çocuklarına Kamber adını verirler. Zeynep ve Mamaşlı Ali’nin oğlu Kamber doğduktan bir süre sonra Ali askere gider. Çok çok eski yıllarda askerlik uzun dönem yapılıyordu. Ama öyle on iki ay ya da on beş ay falan değil. Bildiğiniz yıllarca askerlik yapılıyordu. Bizim Maraşlı Ali, uzun dönem askerliği sırasında güzeller güzeli eşi Zeynep ve dünya güzeli oğlunun hasretinden biçare düşer.

Daha fazla dayanamayıp askerden kaçmaya karar verir. Karar verdikten sonra gözünü karartan Maraşlı Ali gelin görün ki tahmin edeceğiniz üzere askerden kaçar. Köyüne dönen Maraşlı Ali; asker kaçağı olduğu için geceleri dağda yaşamaya başlar. Geceleri dağda yaşayan Ali, gündüzleri köyüne gider durur.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Çökertme Türküsünün Hikayesi

Askerden Kaçan Ali’nin Sevdiğinin Başına Gelenler

Asker kaçağı olarak aranan Mamaşlı Ali hakkında bilgi almak isteyen kolcular, Zeynepkızın peşine düşerler. Fakat Zeynep kızımız dünyalar kadar güzel olduğu için kimselere görünmez. Bu sebeple ifade de vermek istememesi yüzünden bir ot yığını içine saklanmayı uygun görür ve ot yığınına girip orada saklanmaya başlar. Zeynep o dönemde de ikinci bebeğine hamiledir.

Fakat saklandığı ot yığınının arasında neye uğradığının farkına bile varmadan fenalaşır. Bir anda kanaması başlar. Meğer saklandığı ot yığını zehirli bir türdür ve ikinci bebeğine hamile olan güzeller güzeli Zeynep kızı ve daha dünyaya gözlerini açamamış olan karnındaki bebeği ile bu dünyadan ayrılır gider. Nişanlısı ise bu duruma kayıtsız kalamaz. Yaşadığı üzüntü içerisinde bir kora dönüşür.

Zeynep Hayatını Kaybettikten Sonra Neler Oldu?

Güzeller güzeli Zeynep kızın ölüm haberini alan akrabalarından ilk nişanlısı olan delikanlının duyduğu bu acı ve hüzün karşısında kaleminden bu satırlar dökülür. Bu satırlarda günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yaşam dolu olan bu türkü birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.