Patates Böceği İle Mücadele

Patates Böceği İle Mücadele

ABONE OL
Mart 28, 2023 06:02
Patates Böceği İle Mücadele
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Patates böceği ilacı Ergin bir patates böceği bir yetişkinin  tırnak büyüklüğündedir. Patates böceğinin sırtı sarı-siyah çizgilidir. Başı da kirli siyah rengindedir ve örümcek gibi çok sayıda ince ayağı vardır. Bitkinin yaprak üzerinde görünür. bitki gelişip, boyları 30-40 cm’ye ulaşıp, yaprakları fazlalaşınca patates böcekleri görülmeye başlar.

Patates böceğinin ergin ve larvaları patates ve patlıcan yapraklarını genellikle dıştan başlayarak içe doğru yemekte, ya da yaprakta bir delik açarak bu deliği genişletmek suretiyle beslenmektedir. Larva ve erginler patates ve patlıcanın çiçekleri ile de beslenmekte, patlıcan meyvesini kemirerek yemektedirler. Patates böceğinin beslenerek yaptığı zararın yanı sıra virüs ve bakteri etmenlerinin yayılmasında da rol oynadığı bilinmektedir.

Patates böceğinin Ülkemizdeki ana konukçuları patates ve patlıcandır. Domates ve yabani Patlıcangillerde konukçuları arasındadır.

Patates Böceği İle Mücadele Mücadele yöntemleri:

Kültürel önlemler: Patates Böceği İle Mücadele Sonbaharda patates hasadının tamamıyla yapılmasına özen gösterilmeli ve tarlada yumru bırakılmamalıdır. İlkbaharda bir önceki yıl dikili olan alanlar dolaşılmalı ve kalan patates bitkileri, üzerindeki böcekler ile birlikte yok edilmelidir. Küçük alanlarda larva ve erginleri toplayarak yok etmek, yumurtalarını ezmek oldukça etkilidir.

KİMYASAL MÜCADELE

Patates Böceği İle Mücadele Yeşil aksam ve tohumluk ilaçlaması şeklinde mücadelesi yapılır.

Yeşil aksam ilaçlaması: Patates böceği’nin kimyasal mücadelesinde bir eşik bulunmamakla birlikte; patates bitkisi böcek yoğunluğuna, bitkinin dönemine ve gelişimine bağlı olarak %20-40 oranında meydana gelecek ürün kaybını tolere edebilmektedir. Kimyasal mücadeleye karar vermede, bu husus özellikle dikkate alınmalıdır. Bu durum dikkate alınarak birinci döle karşı ilaçlama yapılacaksa, bitkilerde ilk olgun larvalar (dördüncü dönem) görüldüğünde yapılmalıdır. İkinci döle karşı ilaçlama yapılması durumunda ise yumurta açılımının tamamlanması beklenmelidir.

Patates böceklerine karşı kullanılabilecek değişik ilaçlar bulunmaktadır. Fakat ilaçlara karşı çok direnç kazanmış bir zararlıdır. Yeşil aksam ve tohumluk mücadelesi şeklinde iki tip ilaçlama yapılır.

Yeşil aksamda birinci döle karşı ilaçlama yapılacaksa, bitkilerde ilk olgun larvalar görüldüğünde yapılmalıdır. İkinci döle karşı ilaçlama yapılması yumurta açılımının tamamlanması beklenmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP