Kozan’da Turizm Ve Turistik Değerlerimiz

Kozan’da Turizm Ve Turistik Değerlerimiz

ABONE OL
Temmuz 29, 2023 16:40
Kozan’da Turizm Ve Turistik Değerlerimiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADNAN DENİZ
EĞİTİMCİ/YAZAR

Kozan Turistik değerler bakımından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Bu değerlerin turizm faaliyetleri çerçevesinde ön plana çıktığı söylenemez. Belediyemizin””Geçmişle-geleceği buluşturma” Çalışmaları doğrultusunda pek çok turistik mekân günışığına çıkarılmış, Kozanlıyla kucaklaştırmıştır.Mesela Hoşkadem camii, dokusu bozulmadan çevre düzenlemeleri ile birlikte gelecekle buluşmaya hazırlanmıştır.1448 yılından beri ibadete açık olan camii, Şimdi daha modern ve göz kamaştırıcı bir şekilde ayaktadır. Yine 400 m.rakımlı bir tepeden ilçeye hâkim konumda olup, dağ kaleleri zincirinin dördüncü halkası olan Kozan kalesi, sayın başkanımız Kazım Özgan sayesinde, yeniden turistik bir mahiyete dönüştürülmüş, halkın mesire ve gezi alanlarından biri haline getirilmiştir.

O kadar çok turistik değerlerimiz var ki mesela Yarıkkale (uzun oğlan) kalesi, Ferhatlı ve Eski Mantaş köylerini birbirinden ayıran uzun oğlan tepesinde bulunur. Kozan barajının hemen kuzey kesiminde Gedikli ve Orçan köyününün güneyinden çıkabileceğimiz karasis kalesi görülmeye değer zenginliklerimizdir. Kozanın 15 metre kuzeyinde bulunan ve Kozan”da bulunan kalelerin en yükseği olan Andıl Kalesine Turgutlu ve Andıl köyünden geçip, ulaşmak mümkündür. İlçe merkezine 30 km mesafesi olan Bucak kalesi, Tepecikören ve Kudret kaleleri (kızlarsekisi köyünde),Dilekkaya köyünde bulunan ve Çukurova”da, Roma zafer takı bulunan tek kale olan ve mozaikleriyle ünlü olan Anavarza kalesi mutlaka görülmeye değer kalelerimizdir.

Ayrıca ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Köreken kilisesi, Ferhatlı köyünün tepe mahallesinde bulunan bulunan Ferhat tepe kilisesi, elmalı yaylasındaki ve Köreken”deki gözetleme kuleleri görülmeye değer yerlerimizdendir.

Ayrıca yayla turizmi dediğimizde aklımıza gelen yaylalarımız, Soğukpınar, menteşe, Düzağaç, Çataloluk, Akçalıuşağı, Horzum, göller, Kuytucak, Eskimantaş, Savruk, Akkaya”dır.

Bizim turizmdeki en büyük eksikliğimiz, var olan değerlerimizi ön plana çıkartmamış olmamızdır. Bacasız sanayi olan turizmin Kozanımızda işler hale gelmesi, ekonomik olarak büyük bir kazanç kapısı olacaktır. Ayrıca, toplumun hareketlenmesine, çevrenin güzelleşmesine büyük katkı yapacaktır.

Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız ve ilçe milli eğitim müdürümüz her konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça hassastırlar. Temennimiz gelecek yıllarda Kozanımıza turistlerin akın etmesi ve değerlerimizin birlikte paylaşılmasıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP