Aslında Yarın Bu Gündür…

Aslında Yarın Bu Gündür…

ABONE OL
Temmuz 29, 2023 16:40
Aslında Yarın Bu Gündür…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADNAN DENİZ
EĞİTİMCİ/YAZAR

İnsanlar ne kadar çaresizler, Allah”ım! Bu çaresizlik içerisinde çırpınıp tutunacak bir dal ararlar. Ama mutlaka herkesin kendisini oyalayacak bir gerekçesi vardır. Yoksa dünya yaşanmaz bir hal alır. Bazen dışarıdan insanları dikkatle izlerseniz bu yalnızlığı ve çaresizliği gözlemleyebilirsiniz.

Bazıları dünyevi zevkleri kendilerine iş edinirler. Birbirleriyle yarış yada kendisini diğerinden üstün tutma ve görünme sevdası birden zamanın nasıl boşuna geçip gittiğini bize gösterir. Bazıları hayatı çocukları oluncaya kadar kendileri için, çocuklardan sonra torunları için yaşarlar. Çocuklar okusun adam olsun, evlensinler, torunlarımı seveyim diye çırpınıp dururken, birde bakarsın ki zaman almış başını gitmiştir.

  Bu sırada hayatın ekonomik gerçekleriyle de çırpınıp dururken, öteki dünya sızıntıları başlar yüreklerde. Halbu ki neler beklenmiştir hayattan. Ama işte dünya gemisi su almaktadır. Kaptan olmak zordur. Kaptan olmak ve gemiyi kurtarmak için dünyada geçen zamanı iyi değerlendirmek gerekmektedir halbuki.

  Herkes kendisini bir boşluğa bırakmıştır. Hem de ne boşluk. Yapılmak istenenlere ulaşılamamıştır. İstekler hep boğazında düğümlenmiştir. Yaşamın anlamını sorgularlar kendilerince. Nedir bu koşturmaca ve nedir bütün zorluklara karşı direnme sevdası. Ne beklenmektedir yarından? Halbu ki yarın bu gündür. Yarını beklemek gerekilmez. Yarını yaşamak ve yaşatmak lazımdır.

  Sevgiler büyütür insanı. Saygılar yüceltir. Elinden tutulan bir çocuk, gözyaşı silinen bir yetim aslın da hayatın anlamıdır. Sevinçle paylaşmak insanlarla yüreğini, başka bir haz verir insanlara. Çiçekleri sulamak boynu büküldüğünde, canlandırır insanları. Aslında amaç yaşamı anlamlı kılmaktır. Duygulanmak, bazense içli içli ağlamaktır sicim sicim yağarken nisan yağmurları.

Aslında yarın bu gündür… Gülümsemektir hayata karşı, insanlara karşı. Ümit vermektir yani karabulutları dağıtmaktır başımızdan. Yaşamayı sevmek, yaratandan ötürü yaratılanı sevmektir.

   Aslında yarın bu gündür. Yarının ortamını bu günden ayarlayabilirsiniz. Eğer bu ortamı oluşturamazsanız, yarınlarınızda mutsuz olacağınız aşikârdır. Yarın için bu günden çalışmalı, yarın için okumalı, yarın rahat etmek için bu günden ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız

   Bu gün yapacağımız her davranış bizim hem dünyadaki hem ahretteki geleceğimizi belirleyecektir. O yüzden hem dünyada hem ahrette rahat etmek için “”Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için,Yarın ölecekmiş gibi ahret için çalışmalıyız.Çünkü,aslında yarın bu gündür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP