40′ından Sonra Cinsel Hayat

40′ından Sonra Cinsel Hayat

ABONE OL
Eylül 28, 2023 06:11
40′ından Sonra Cinsel Hayat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çiftlerin, yaşla gelen psikolojik, biyolojik ve fizyolojik değişimlere hazırlıklı olmaları gerek. Aksi halde yaşanabilecek ruhsal ve psikolojik travmalar 40 yaşından sonra cinsel hayatın bitmesine neden olabilir. 40′ından sonra sağlıklı cinsel hayat için uzman önerilerine kulak verin…

Uzmanlar, 40 yaşından sonra sağlıklı ve mutlu cinsellik için yapılması gerekenler konusunda aşağıdaki bilgileri verdi.

– Sağlıklı beden ve ruh hali, mutlu bir cinsel hayat için ön koşul. Öncelikle hayatınızı düzene sokmalısınız. Stres altındaysanız, birçok işi aynı anda yapmaya çalışıyorsanız, bedeninize, ruhunuza iyi bakmıyorsunuz demektir.

Kendinize zaman ayırmalısınız. Kadınlar için özellikle yoga öneriliyor. Arkadaşlarla düzenli olarak vakit geçirmek, anne-baba veya eş olmadığınız bir ortamda bulunmak da stresin azalmasına yardım ediyor.

– Depresyon, aşırı kaygılı ruh hali, aşırı kilo alma veya kilo kaybı, hormon seviyesinde düşme ve düzenli alınan ilaçların yan etkileri veya başka bir medikal durumdan dolayı da cinsel yaşam olumsuz etkilenebilir.

Cinsel hayatla ilgili problemler yaşanırsa, beraberlikler zedelenir. Eğer son altı ayda beraber olduğunuz kişi ile seks yapmadıysanız ve devam eden bir isteksizlikten yakınıyorsanız, yukarıda söz edilen faktörleri doktorunuzla görüşmelisiniz.

– Eşlerin birbirlerine vakit ayırmaması da cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Çocuklarınıza ayırdığınız kadar eşinize de zaman ayırın. İyi bir ebeveyn olmanın yolu, çocukları mutlu ve huzurlu bir ortamda yetiştirmektir.

Cinsel hayatınızı ihmal etmeyin. Haftada en az bir kere birbirinize zaman ayırın. Ara açıldıkça eşler birbirinden uzaklaşmaya başlıyor. Oysa seks, birbirine yakınlaşmayı, paylaşmayı, romantizmi ve aşkı besliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP