Orgazm nedir? Orgazm nasıl olur?

Orgazm nedir? Orgazm nasıl olur?

ABONE OL
Ocak 3, 2024 07:10
Orgazm nedir? Orgazm nasıl olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadınlarda orgazmı, süreçlerini ve sonrasını tanırsak yaşadığımız seksten daha fazla zevk alabiliriz.

Kadınların çoğunluğu yaşayamadığı orgazmdan veya zevk alamadığı seksten şikayetçidir. Cinsel ilişki esnasında uyarılmadan orgazma kadar giden süreci daha iyi tanımak, bu hazzı yaşamak için atılacak ilk ve önemli bir adım.

Orgazm nedir?
Orgazm, tam olarak, çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması şeklinde başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan bir histir. Orgazm oluşumu için en önemli uyarıcı cinsel ilişki gibi dokunsal olanlardır. Ama sadece görsel veya işitsel uyaranlarla orgazm olunması da bazı kadınlarda rastlanabilen bir durumdur.

Kadınlarda orgazm
Bu konuda yapılan araştırmalar kadında cinsel uyarılmayla başlayan ve orgazm ile sonuçlanan sürecin dört ayrı evreye bölünebileceğini saptanmış. Bu süreci daha iyi anlarsak, kendimizi bu konuda daha iyi tanır ve hem daha kolay orgazm yaşar, hem de yaşadığımız cinsel ilişkiden daha fazla haz alırız.

Bu sürece göre kadın cinsel ilişki esnasında aşağıdaki evrelerden geçiyor:

Uyarılma Evresi
Plato Evresi
Orgazm Evresi
Çözülme Evresi
Kadın fiziksel veya psikolojik olarak uyarıldığında ortaya çıkan durum cinsellik arzusudur. Eğer bu arzu engellenmezse tüm bedende cinselliğe hazırlık için değişimler başlar. Kadının vajinal salgıları, cinsel uyaranın başlamasıyla saniyeler içinde belirgin olarak artar, vajina girişindeki diğer salgı bezleri faaliyete geçer. Klitoris ve dudaklarda büyüme ve şişme, göğüs bölgesinde ve memelerde kızarma meydana gelir. Genital sistemdeki bu değişikliklerin genel amacı ise kadının bedensel olarak cinsel ilişkiye hazırlanmasını sağlamaktır.

Kadında bu evrede kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir. Vücuttaki kas grupları kasılmaya başlar. Memeler ve meme uçları da büyüyerek daha belirgin hale gelir. Bazı kadınlarda yüzde, boyunda ve göğüste kızarmalar oluşur.

Uyarılma evresinde cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır. Cilt değişiklikleri daha belirgin hale gelir, memeler ve meme uçları daha fazla dikleşir. Dudaklar da daha çok şişerek koyu kırmızı bir renk alırlar. Vajinanın alt kısmı şişip kalınlaşmaya başlar. Vajinanın üst kısmında genişleme ve uzama meydana gelir. Yeterli uyaran olduğunda bu dönem orgazmla son bulur.

Plato evresi ise cinsel ilişkinin en aktif dönemlerinden biridir. Uyarılmayla başlayan cinsellik dürtüsü ve takip eden cinsellik dışavurumu bu evrenin sonunda orgazmla sonuçlanır. Bu evrede orgazma yaklaşıldıkça bir önceki evrede büyümüş olan klitorisin küçülme başladığı görülür. Bu küçülme, orgazmın yaklaştığını gösteren önemli bulgulardan biridir.

Orgazm evresi, önceki evrelerde ‘artmış olan gerginliğin boşaltılması’ şeklinde tarif edilebilir. Orgazm esnasında vajina, anüs ve bölge kaslarında istemsiz ve şiddetli kasılmalar söz konusu olur. Bu kasılmalar dört saniye sürebilecekleri gibi, 15 saniye kadar da sürebilirler. Ardından rahimde kasılmalar ortaya çıkar ve tüm bu kasılmalar kadının orgazm hissi yaşamasını sağlar.

Orgazm esnasında kadın vücudu adeta kaskatı kesilir. Kalp hızı, solunum hızı ve kan basıncı yüksek seyretmeye devam ederler. Kadınların çoğu bu aşamada bel bölgesinde, beyinlerinde ve genital bölgelerinde değişik bir karıncalanma hissinden bahsederler.

Orgazm sonrası
Orgazm sonrası erkeklerde oluşan ve cinsel uyaranlara kayıtsız kalınan; yani yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı dönem, kadınlarda genelde görülmez. Eğer görülüyorsa da genelse çok kısadır. Dolayısıyla kadınlar üst üste orgazm yaşayabilirler.

Orgazm sonrasında çözülme evresi devreye girer. Burada da uyarılma evresinde biriken tüm gerginlik kaybolur. Kişi beyinden orgazm esnasında salgılanan mutluluk hormonlarının etkisiyle gevşer ve kendini iyi hisseder. Değişiklikler yavaş yavaş yok olur ve vücut baştaki haline geri döner.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP