DOLAR 23,1300 7.18%
EURO 24,9348 7.37%
ALTIN 1.459,577,24
BIST %
BITCOIN 61632911,30%
Adana
28°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yaşlı Adam ve Oğulları

Yaşlı Adam ve Oğulları

ABONE OL
Mayıs 14, 2023 07:29
Yaşlı Adam ve Oğulları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aradan yıllar geçmiş küçük iki çocuk büyümüş. Adam çok yaşlanmış ve hasta olmaya başlamış. Adam eskisi gibi pazara gidip bir şeyler satamaz olmuş. Adam ve kadın karar vermişler ve oğullarına artık onların pazara gitmeleri gerektiğini söylemişler. İki çocuk bu durumu kabul etmek istememişler. Çünkü onları gezmek ve eğlenmek daha mutlu ediyormuş. Bir gün akşam eve geldiklerinde evde yemek yokmuş. Annesi ve babası o gün pişirecek yemek bulamamışlar. Çocuklar karar vermişler artık pazara gidip para kazanacaklarmış. İki kardeş pazara gitmiş bir tanesi çok iyi satış yapıyormuş. Bir tanesi satış yapmak istemiyormuş ve sürekli gezmek istiyormuş.

Günlerden bir gün bir tüccar pazara tezgah açmış. Bu tüccarı ilk defa görüyormuş herkes. Bu adam aslında dolandırıcıymış. Kasabalara gider insanları dolandırır ve kaçarmış. Bu kasabaya da insanları dolandırmaya gelmiş. Haftalar geçmiş bu tüccar iki kardeşten iş yapmak istemeyeni keşfetmiş. Tüccar kafasında planlar yapmış. Bir an önce gezmek isteyen çocuğu dolandırıp kaçmak istemiş. Tüccar bir gün bu iki kardeşin yanına gelmiş. Bu kardeşlerle tanışmış. Sürekli gezmek isteyen çocukla arasını iyi tutmuş ve iyi anlaşmışlar. Bu tüccarı diğer çok çalışan kardeşin gözü hiç tutmamış. Kardeşini kenara çekip onunla konuşma o adam çok iyi birine bezemiyor demiş. Demiş ama nafile. Sürekli gezmek isteyen çocuk dolandırıcı tüccar ile çok iyi anlaşıyormuş.

Bir gün dolandırıcı tüccar kardeşlerden sürekli gezmek isteyene bir teklifte bulunmuş. Teklifine göre bütün satıcıları dolandırarak mallarını çalmakmış. Eğer çalarlarsa bir sürü paraları olacağını ve artık hiç çalışmaları gerekmeyeceğini söylemiş. Adam her gün bu çocuğun yanına gelip teklifimi düşün istediğini yemek istemez misin iyi düşün dermiş. Kardeşlerden sürekli çalışan bu durumu babasına söylemiş. Yaşlı adam çocuklarını karşısına alarak daima dürüst olmalarını ve çalışmalarını söylemiş. İki çocukta babasını dinlemiş. Fakat çalışmak istemeyen çocuğun bir kulağından girmiş diğerinden çıkmış. Ve o kötü gün gelmiş.

Yine pazara giden kardeşlerden çalışmak istemeyen kötü tüccar ile bir olarak insanları dolandırmış. Tüm parayı alıp giden tüccarı bir daha asla bulamış. Dolandırılan çocuk ne yapacağını bilememiş. Durumu babasına ve kardeşine söylemiş. Babası çocuğuna destek olmuş. İnsanları dolandıran çocuk hatasının farkına varmış ve daha çok çalışarak insanların paralarını ödemiş. Babasının yanına giden çocuk emeksiz hiçbir şey olmayacağını anlamış.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.