DOLAR 23,1792 7.45%
EURO 24,9829 7.73%
ALTIN 1.459,327,22
BIST %
BITCOIN 6122339,25%
Adana
27°

AÇIK

20:39

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Süt Otu Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır

Süt Otu Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır

ABONE OL
Nisan 9, 2023 12:32
Süt Otu Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süt Otu Gübreleme Nasıl Yapılmaktadır

Süt otu gübreleme nasıl yapılmaktadır? Buğdaygiller bitkisidir ve Hollanda, Belçika, Almanya, Avusturalya gibi Hayvancılıkta gelişmiş ülkelerde verimli hayvan yetiştirmek için süt otu tohumu kullanılmaktadır. Kışa kadar bir biçim bahar aylarında 4 biçime kadar verim alınabilmektedir. 1 yetiştiricilik döneminde 10 tona kadar yeşil ot alınabilmektedir. Ayrıca 30-40 cm ideal biçim yüksekliğidir.

Süt otu gübreleme nasıl yapılmaktadır? İneklerde, koyunlarda sindirebilme oranı yüksek olduğu için hayvanlara lezzetli gelir ve iştahla tüketirler. Sindirebilme oranı yüksek olduğu için hayvanlarda şişkinliğe neden olmamaktadır. Biçimden sonra 20-25 günlük geliş hızlı gelişim ile yeni biçime hazır hale gelmektedir. Hafif bünyeli topraklarda tırmık ve diskaro ile toprak işlemesi yapılmaktadır. Ağır bünyeli topraklarda rotavatör veya rotatiller ile tohum yatağı hazırlanmalıdır. Süt otu tohumu ekimi buğday mibzeri ile 1,5-2 cm derinliğinde ekim yapılmalıdır. Dekara 5 kg tohum atılmalıdır. Serpme ekimde 1-2 kg tohum miktarı arttırılmalıdır.

Ekimden önce tohum yatağına 15 kg/da 20-20-0 (NPK), ilk çıkıştan 15 gün sonra 20 kg/da Amonyum nitrat (%33) uygulanması uygundur. Ekim – Kasım aylarında don görülen bölgelerde çıkıştan sonra gübre tavsiye edilmemektedir. Her biçimden sonra 15-20 kg/da şeker gübresi ile gübreleme yapılmaktadır. Gübreleme biçimden hemen sonra, otların toplanmasının ardından yapılmaktadır. Gübre uygulandığı zaman yaprakların kuru olmasına dikkat edilmektedir. Ekimden önce tarlaya hayvan gübresi uygulandığında daha yüksek verim alınmaktadır.

Süt otu gübreleme nasıl yapılmaktadır? Yoğun hayvan gübresi uygulanan tarlalarda az miktarda veya hiç kimyasal gübre kullanılması uygun olmamaktadır. Kimyasal gübre uygulanan tarlalara 10 gün geçmeden hayvan bırakılmamaktadır ve biçerek hayvana yedirilmesi uygun olmamaktadır. Çünkü gübre erise bile bitkinin özsuyuna geçtiği için 10 gün geçmeden bitki özsuyundaki gübreyi harcayamaz. Aksi taktirde gübre zehirlenmesinden hayvanlar ölebilmektedir. Buna karşılık 10 günlük süre sonunda otlatmada ve biçimde herhangi bir tehlike yoktur.

Süt otu tohumu ekiminden sonra tahmini 35 gün sonra ilk biçim alınmaktadır. Biçim yüksekliği en az 6 cm de yapılmalıdır. Besleyicilik açısından en iyi biçim yüksekliği 35 cm’dir. Mera olarak otlatılacaksa en az 15 cm iken otlatılmadır. Toprak seviyesinden 6 cm yukarıdan biçilmelidir. Orak veya tırpan ile biçimi de mümkündür. Gelişmiş işletmelerde ise çayır biçme makineleri ve otsilaj makineleriyle biçim yapılabilmektedir. Büyükbaş hayvanlar için öncelikle biçmek, koyun ve keçi için otlatmak daha uygundur. Otlatma 25-30 cm arasında yaptırılmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.