DOLAR 23,1300 7.18%
EURO 24,9348 7.37%
ALTIN 1.459,577,24
BIST %
BITCOIN 61632911,30%
Adana
28°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Biber Sulama Yöntemleri

Biber Sulama Yöntemleri

ABONE OL
Nisan 9, 2023 13:57
Biber Sulama Yöntemleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Biber Sulama Yöntemleri

Biber Sulama Yöntemleri. En uygun olanı karık yöntemi ile sulama ve damla sulamadır. Biber tohumu yetiştiriciliğinde  yüksek verim almak için sulama yöntemi önem  taşımaktadır. Karık yöntemi ile yapılan sulamada su masura sırtlarına gelmeden masuraların yarısına kadar geldiğinde suyu kesmek gerekmektedir. Bu işlem kök boğazına dek yükseltmeden yapılmalıdır. Bitkilerin su ile direk temasından kaçınılmalıdır. Sulamaya başladıktan sonra 7-10 günlük periyotlarla sulama yapmaya devam edilmektedir.

Biber Sulama Yöntemleri.  Ekilen biber tohumu çıkışı için düzenli sulama yapılmalıdır. Biber fidesi çiçeklenme döneminde çok hassas yapıdadır. Bu nedenle bu dönemde sulama yapılırsa verim ve kaliteyi etkiler. Toprak, 50-60 cm derinliğe kadar nemle doyurulmalıdır. Toprağın kurumamasını sağlamak gerekmektedir. Bu nedenle sulama planı yapılması uygundur. Sulama zamanının planlanmasında amaç, sulamaya başlanacak zamanın ve uygulanacak sulama suyu miktarının belirlenmesidir. Biberde sulama zamanının planlanmasında temel ilke kısacası toprak nemini sulamaya başlanacak nem düzeyine düştüğünde tarla kapasitesine çıkaracak kadar sulama suyu uygulamaktır.

Biber, suyu çok seven bir bitki yapısına sahiptir. Fakat hem kuru hem de yaş olan toprak türlerinden olumsuz olarak etkilenmektedir. İlk olarak biber düzenli olarak sulama gerektirir. Bu nedenle damlama sulama yöntemi biber bitkisi için en ideal  olandır. Toprak nemi tarlanın kapasitesinin %70-%80 civarında ve oransal hava nemi ise %60-%70 civarında olması uygundur. Nemli topraklarda ise biberin kök aktivitesi artmaktadır. Biberde ilk çiçeklenme başladığı zaman biber bitkisi kuraklığa meyilli hale gelmektedir. Bu yüzden bu dönemlerde bibere sık aralıklarla az az sulama yapılması gerekmektedir. Sıcak havalar başladığında kumlu olan toprağa 2-3 günde bir su verilmelidir. Ağır topraklara ise 3-7 günde bir sulama yapılması uygundur.

Biber Sulama Yöntemleri. Ancak yağmurlama ile sulama yöntemi tozlanmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Biber tohumu bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Hatta bitkide hastalanma riskini de arttırmaktadır. Ancak  karık sulama yöntemi ile sulama yaparken de karık boylarının kısa olması tercih edilmektedir.

Buna karşılık damlama sulama yapmak için ise her iki sıra için de lateral boru kullanılması yeterlidir. Damlatıcılar orta-ağır topraklarda 75-90 santimetreye, kumlu topraklarda ise ortalama 40-50 santimetre aralıklarla yapılabilmektedir. Ayrıca damlama sulama yapılmayacak ise dikimden kısa bir süre sonra çift sıra ile ve dar sıra aralarında su yolları açılarak sulama yapılmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.