DOLAR 21,2758 0.08%
EURO 22,9636 0.17%
ALTIN 1.339,56-0,07
BIST %
BITCOIN 545374-4,43%
Adana
29°

AZ BULUTLU

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Serada Domates Verimi

Serada Domates Verimi

ABONE OL
Mart 30, 2023 12:39
Serada Domates Verimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ilık ve sıcak iklim sebzesi olan domates, yetiştirme döneminde sıcaklığın -2°C ye düşmesi halinde tamamen zarar görmektedir. Sıcaklığın 14°C altına düşmesi ile de olgunlaşma gecikmekte ve verim düşmektedir. Bitki büyümesi için gerekli olan sıcaklık değerleri 22 ila 26°C arasındadır. Sıcaklığın 35°C nin üstüne çıkması ile bitki meyve tutumunda düzensizlikler meydana gelmektedir. Tüm bunların beraberinde Serada Domates Verimi mevcut durumu da merak konusu olmaktadır.

Serada Domates Verimi. Genelde sıcaklığın 24°C nin üzerine çıktığı durumlarda seralarda havalandırma işlemine başlanmalıdır. Oransal nem %65 ila 70 olmalı iken döllenme için %70 ila 80 olması gerekmektedir. Domates yetiştiriciliğinde ışık önemli bir rol oynamaktadır. En az 6 saat doğrudan güneş ışığı alan yerlerde yetiştirilmelidir. Isının yüksek fakat ışığın düşük olduğu dönemlerde bitki gelişimi zayıf olmaktadır.

Toprak bakımından fazla seçici olmayan domates tohumu, kumlu topraklardan hafif killi topraklara kadar hemen her toprak tipinde yetişmektedir. Derin, geçirgen, su tutma kapasitesi iyi, humus ve besin maddelerince zengin ve yanı zamanda pH değeri 5-7 olan topraklarda en iyi sonucu vermektedir.

Domateste başlıca 3 farklı yetiştiricilik yöntemi uygulanmaktadır. Bunlar; doğrudan tohum ekimiyle, fide ile ve aşılı fide ile yetiştiricilik şeklindedir. Seralarda ise fideyle yetiştiricilik uygulanmaktadır. Üreticiler fidelerini fide firmalarından temin edebilecekleri gibi kendileri de yetiştirebilmektedir. Fide üretimi mevsime göre sıcak ya da soğuk yastıklarda yapılabildiği gibi viyollerde de yapılabilmektedir.

Serada toprak hazırlığı yapılırken toprak analizleri de yapılıp gerekli taban gübreleri verilmelidir. Daha sonra son kez sulama yapılmalıdır. En son toprak tava geldiğinde ise dikim yerleri hazırlanmalıdır. Tek sıra dikim düşünülüyorsa 100*50 veya 70*40 ölçülerinde olmalıdır. Bununla beraber çift sıralı düşünülüyorsa eğer 90*50*45 ölçülerinde ve kuzey-güney istikametinde yapılmaktadır. Şaşırtma yapılacak olan fidelerin büyüklüğü 5-6 gerçek yapraklı olmalıdır. Şaşırtma işleminde ise en önemli konu can suyudur.

Serada Domates Verimi konusuna gelmeden önce bazı bilgiler edinilmelidir. Bunlar; kullanım amacına ve tüketim merkezine olan uzaklığına göre domatesler kırmızı, pembe ya da yeşil-pembe renklerde toplanmaktadır. Meyveler dallarından koparılırken avuca alınmalı ve sap etrafında döndürülerek koparılmalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar ve hesaplamalar doğrultusunda yetiştiriciliği iyi yapılan serada verim18 ton/da kadar olduğu görülmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.