DOLAR 20,5794 0.39%
EURO 22,2344 0.61%
ALTIN 1.286,422,39
BIST %
BITCOIN 5715362,63%
Adana
26°

AÇIK

03:34

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kışın Serada Domates Yetiştiriciliği

Kışın Serada Domates Yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 30, 2023 13:00
Kışın Serada Domates Yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kışın Serada Domates Yetiştiriciliği

Kışın Serada Domates Yetiştiriciliği. Serin bir mevsimde domates yetiştirmek için, muhakkak yeterli bilgi ve emek gerekiyor. Bilinenin aksine öyle çok da imkansız bir durum değildir. Dört ana aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; dondan önce kışlık bir sera inşa edilmeli, ısıtma ve sıhhi tesisat getirilmeli, havalandırma sistemi düşülüp ayarlanmalı, kışın yetişebilecek domates tohumu çeşitleri öğrenilmelidir.

Kışın Serada Domates Yetiştiriciliği. Öncelikli olarak ekim alanlarında kalan kirleticilerin akim alanının içinden kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra, fidanların uygun bir şekilde dikilmesinden önce ısıtma, aydınlatma ve sıhhi tesisat gibi birçok işlemlerin yapımı için gereken adımlar atılmalıdır.

Serada daha önce sebze yetiştirilir ise eğer toprak muhakkak yıkanmalıdır. Bu yıkama işlemi demi ve bakır sülfat çözeltisi kullanılarak yapılmaktadır. Daha sonra, 20 cm’den daha az bir zemin kazılmalıdır. 1 metrekare başına kompostun 1-2 kısmının sokulması gerekiyor. Fakat daha önce aynı sera içerisinde salatalık yetiştiriciliği gerçekleştiyse, turbo kompost eklemeye gerek duyulmamaktadır. Kompost yerine 1 parçadan 1 metrekareye kadar öğütülmüş sfagnum gübre ya da talaş verilmesi daha uygun olacaktır.

Domates fideleri seraya dikilmeden 2 gün önce, toprak bol miktarda ve en az 15 cm derinlikte sulanmalıdır. Bu işlemin ardından seranın ısınması gerekmektedir. Sera hazırlanınca ise çeşit seçimine geçilmelidir. Bunu yapmak için hangi domateslerin yetiştirilebileceği hususunda bilgi edinilmelidir. Tüm domates tohumu çeşitlerinin sera üretimine uygun olmadığı gibi kışın serada üretime de uygun olmamaktadır. Aynı zamanda iyi bir tat özelliğine sahip olanları ve aynı zamanda verimli de olmalıdır. İyi bir hasadı garanti eden çeşitleri de seçmek gerekmektedir.

Kışın Serada Domates Yetiştiriciliği. Domateslerin kışın yetiştirilebilmesi için fidanların, eylül ayının sonundan kasım ayının sonuna kadar yetiştirilmesi gerekmektedir. Fideler, ocak ayına kadar sürekli olarak bir yerde muhafaza edilmektedir. Fideler sıcak suyla sulanır ve bulundukları ortamın ısısı 20-22°C olması gerekir. Nem oranının ise %65 – 70 aralığında olması gerekir.

5-6 yaprağın çıkmasından sonra sera ısısı 6-7°C sıcaklıkta olmalı. Nem oranı yaklaşık olarak %60-65°C’ye düşürülmelidir. Seradaki sıcaklık kademeli bir şekilde arttırılmalıdır. Bu işlem domates tohumu ekiminin erteleneceği bir sıcaklık şokuna neden olmamak için gerekli olmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.