DOLAR 19,0700 0.23%
EURO 20,5851 -0.25%
ALTIN 1.216,62-0,26
BIST %
BITCOIN 5377781,55%
Adana
17°

AÇIK

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Soğanda Toprak Hazırlığı

Soğanda Toprak Hazırlığı

ABONE OL
Mart 17, 2023 13:39
Soğanda Toprak Hazırlığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğanda Toprak Hazırlığı

Soğanda toprak hazırlığı; tohum, fide, kıska (arpacık) ve tepe soğanıyla olmak üzere 4 farklı şekilde yapılabilmektedir. Soğan tohumu, besin değerleri yerinde, hafif bünyeli topraklarda iyi yetişir. Buna karşılık tınlı ve pek ağır olmamak şartıyla hafif killi topraklarda da yetiştirilmektedir. Soğan tarımı için en uygun topraklar; gevşek yapılı, yeterince su tutabilen, kök sisteminin yayıldığı sahalar serin, humuslu ve kolayca işlenebilen verimli topraklardır.

Soğanda toprak hazırlığı Soğan, toprak PH’ına karşı oldukça hassastır. Bu nedenle en uygun toprak PH’ı ise 6.0- 6.5 arasında olmaktadır. Uygun toprak elde edildiği taktirde yapılmaktadır. Soğan yetiştiriciliğinde, ekim nöbeti, toprak hazırlığı ve gübreleme gibi konular önemlidir. Yani üst üste aynı tarlada soğan yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Soğan tohumu ekimi için tarla, sonbaharda 1-2 defa orta derinlikte sürerek tezekli halde bırakılmaktadır. Daha sonra toprak tava geldiği zaman ekim mevsiminde diskaro ve tırmık geçilerek, kışın yağış ve donlarıyla dağılan tezekler düzeltilmektedir ve dikime hazır hale getirilmektedir.

Soğanda toprak hazırlığı; ekim veya dikim yapmadan bir ay önce toprağın durumuna göre 1 ya da 2 defa pullukla tam tavındayken sürülmektedir. Keseklerin ufalanması ve toprak yüzünde bulunan çeşitli bitki artıkların temizlenmesi için tırmıklama yapılmaktadır. Böylelikle arazi tesviyesi de yapılmış olmaktadır. Soğan tohumu, yumru bitki olduğu ve toprak altında geliştiği için toprağı bastıran ve sıkıştıran merdane, freze gibi aletlerle arazi sürülmemektedir. Arazi gevşek, süngerimsi ve hafif yapılı bir halde olmaktadır. Sonbahar ekimine uygun olan kısa gün soğanları için toprak işleme işlemi daha önce yapılmaktadır. Soğan üretiminde çiftlik gübresi bir önceki seneden olan ürün verilmektedir. Bir yıl önce uygulanmış olan çiftlik gübresi daha iyi sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Soğan yetiştiriciliğinde vegetasyon dönemi içinde yeterli yağış varsa sulamadan da yetiştirilmektedir. Aksi halde sulama yapılmaktadır. Bu nedenle en uygun sulama yöntemi yağmurlamadır. 1-2 sulama yeterli olmaktadır. Baş olgunlaştırma döneminde sulama yapılmamaktadır. Soğanlar 1-2 cm çapını aldığı zaman sökülmektedir. Üst yaprakları temizlenip kökleri yıkanmaktadır. Daha sonra demetlenerek pazarlamaktadır. Hasattan 1-1,5 ay önce kuru maddenin artırılması için sulama kesilmektedir. Soğanlar belli bir büyüklüğü alıp yaprakları sararmaya başladığı an üst kısmı kırılarak yatırılmaktadır. 15-20 gün sonra soğanların dış yaprakları tamamen kurur, soğanlar sökülüp çıkarılmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.