DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BIST %
BITCOIN 5511221,90%
Adana
15°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Soğanda Çıkış Öncesi Ot İlacı

Soğanda Çıkış Öncesi Ot İlacı

ABONE OL
Mart 17, 2023 13:34
Soğanda Çıkış Öncesi Ot İlacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SOĞANDA ÇIKIŞ ÖNCESİ OT İLACI

Soğanda çıkış öncesi ot ilacı: soğan tarımında yabancı ot mücadelesi yetiştiricilik açısından oldukça önemlidir. Soğan tohumu bitkisinin gelişimi yavaştır. yabancı ot mücadelesi zordur. Soğan tarımında yabancı ot mücadelesi mekanik ve kimyasal yollardır.

Tarladaki aşırı otlanma hasat  ve  verimde kayıplara sebeptir. Kimyasal mücadele yabancı otlara karşı bir diğer yöntemdir. Genellikle tek yıllık yabancı otlarda daha fazla etkilidir.

Soğanda çıkış öncesi ot ilacı: Önerilen ilaçlara karşı çok yıllık yabancı otların yoğun  olması bu otların baskın olduğu tarlalarda çapaya ihtiyaç duyar. Bu bakımdan ilaçlar kullanılırken tarlada baskın ot çeşitlerinin uygulayıcılar tarafından bilinmesinin büyük önemi vardır.

Bu gibi hallerde çapa veya elle ot alınması daha ekonomik bir yöntem şeklidir. Ancak kimyasal mücadeleden sonra da bir defa uygulanacak çapalama veya el ile ot alımı, daha kaliteli ve daha rahat ürün alımı bakımından önemlidir. Yabancı ot mücadelesinde istenilen sonuca ulaşabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır ; Tohumdan arpacık ve baş soğan yetiştirmede çıkış öncesi önerilen ilaçlar soğan tohumu ekiminden sonra yabancı otlar ve soğan tohumlarında çimlenme olmadan uygulanması gerekmektedir.

Soğanda çıkış öncesi ot ilacı: Arpacık soğandan baş soğan yetiştirmede verilmesi gereken ilaçlar, dikimden önce toprağa uygulanıp diskaro ve tırmık yardımı ile toprağa 5-7 cm derinliğine kadar karıştırılması gerekmektedir. Daha sonra arpacık soğan tohumu dikimi yapılmalıdır. Ekim sonrası tohum ve arpacık soğanda kullanılan ilaçlarda, toprağın iyi sürülüp keseksiz olmasına dikkat edilmelidir. İlaçlama toprak tavında iken yapılması gerekmektedir. Çıkış sonrası yapılacak ilaçlamalarda yabancı otlar fazla gelişmez. Çiftçi gerekli ilaçlamaları yapar. Özellikle tohum tavalarında genç soğan fideciklerinde yapraklar iyice geliştikten sonra ilaçlama yapar. Özellikle 2 yapraktan 6 yaprak devresine kadar ilaç uygulamaları yapar. Belli bir alana verilecek ilaç dozunu bilir. O alana yeknesak bir şekilde uygular. Çiftçi önceden bir kalibrasyon yapar. İlaçlı alanlardan ikinci kez geçmez. İlaçlamayı rüzgarsız, sakin havada yapar. Sıcaklık 25 derecenin üzerinde olmaz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.