DOLAR 19,0693 0.22%
EURO 20,4949 -0.7%
ALTIN 1.222,470,22
BIST %
BITCOIN 5374471,39%
Adana
17°

AÇIK

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Domateste Gübreleme Nasıl Yapılmalı?

Domateste Gübreleme Nasıl Yapılmalı?

ABONE OL
Mart 14, 2023 07:44
Domateste Gübreleme Nasıl Yapılmalı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Domateste Gübreleme Nasıl Yapılmalı?

Gübrelemeler mutlaka toprak analizi yapıldıktan sonra gübre uygulama işlemi yapılmaktadır. Genel olarak gübrelemeler, fide döneminde, çiçeklenme hasat arası dönemde ve olgunlaşma, hasat döneminde uygulanması gerekmektedir. Toprak türlerine göre, Azot, Fosfor ve Potasyum  gübreleme yapılması gerekmektedir. Domateste gübreleme nasıl yapılmalı. Kumlu topraklarda, Azot, Potasyum ve Fosfor toprakta yeterli miktarda yoksa bile uygulanması doğru olmamaktadır. Yapılacaksa bile, yüzeyden damlama yöntemi ile yapılmaktadır.

Domates sıcak ve ılıman iklim sebzesidir. Yetiştirme devrelerinde ısı sıfırın altına (-2,-3 ºC’ye) düştüğünde bitki tamamen ölmektedir. Fidelerin tarlaya dikilmesinde ilkbahar geç donlarının bitmesi gerekli bir durumdur.  Domateslerde genellikle gece ve gündüz arasında 6 ºC ile 8ºC’lik bir farkın bulunması istenmektedir. Gündüz sıcaklığının 19- 26 ºC, gece sıcaklığının 14-18 ºC olduğunda gelişim iyi olmaktadır.

Tınlı topraklarda ise, Azot, Potasyum ve Fosfor uygulaması, üçte biri tabandan verilmektedir. Üçte ikisi üst gübreleme damlama yöntemi ile yapılmaktadır .Tamamı ise, üst gübreleme olarak da verilmektedir. Killi topraklarda, Azot, Potasyum ve Fosfor gübreleri üçte ikisi tabandan verilmektedir. Eğer ki, eksiklik yok ise,  tamamı damlama yöntemi ile verilmektedir.

Domateste gübreleme nasıl yapılmalı? Fosfor ve potasyumlu gübreler, toprak yüzeyine serpilerek verilmektedir. Organik gübre, potaslı ve fosforlu gübrelerin taban gübrelemede bant halinde verilmektedir. Gübre verilme zamanları gübre çeşitlerine göre de farklılıklar göstermektedir. Genel olarak, Azotlu gübreler 2 veya 3 kısımlar halinde verilmektedir. İlk kısım domates tohumu ekim veya dikimle beraber verilmektedir. İkinci ve üçüncü kısımlar ise, gelişme durumuna göre sonraki dönemlerde verilmektedir. Fosforlu gübreler bir seferde son toprak işlemesinde pulluk altına ayarlanarak verilmektedir. Aynı zamanda potaslı gübreler ise; ekim veya dikimle birlikte bir seferde veya iki seferde verilmektedir.

Domateste gübreleme nasıl yapılmalı? Ayrıca gübreleme yapılırken, yağış ve sıcaklık, gübre verilme zamanını etkileyen faktörler olmaktadır. Yağışı fazla ve sık sulama yapılan yerlerde besin maddeleri çabuk yıkanıp kaybolmaktadır. Ancak, gübreler kısımlar, halinde ekim veya dikimden sonra verilmektedir. Yağışın ve sulamanın az olduğu yerlerde, ekim veya dikimden önce toprağa verilerek karıştırılması gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.