DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BIST %
BITCOIN 5305290,60%
Adana
17°

PARÇALI BULUTLU

19:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“İmar affından” yararlanan, “iskan belgesi” olmayan…

“İmar affından” yararlanan, “iskan belgesi” olmayan…

ABONE OL
Mart 3, 2023 06:41
“İmar affından” yararlanan, “iskan belgesi” olmayan…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OKTAY EROL

Adana’da, merkeze bağlı Çukurova ilçesinde çöken onbir apartmanın hangi yıllarda yapıldığı ile sekizinin “iskan belgesinin” olmadığı belirlendi.

İskan belgesi, İnşaatı tamamlanmış bir yapının mimari projeye uygun şekilde yapıldığının onaylandığı anlamına geliyor.

Ayrıca “iskan belgesi” alınarak söz konusu konutun oturma/ kullanma hakkını edindiği gibi, bu belge “yapı kullanma izin belgesi” olarak da adlandırılıyor.

“Bir binanın fen- teknik- imar- hukuksal süreç açısından ‘tamamlanmış’ olduğunu gösteren bir izin belgesi” diye de anılıyor!

Yapıya “iskan belgesinin” alınmaması da “İnşaatı bitmiş ancak yüklenici ya da inşaat firmasının yapıyı önceden onaylı projeye, imar planına, deprem yönetmeliğine uygun yapmaması, harç ya da SGK sigorta primlerini ödememesi durumunda binaya iskan izni verilmiyor” sözleriyle açıklanıyor!

Yine içinde insanların yaşadığı yapıların “denetimsizliğine” geldik/ dayandık!

***

“İskan belgesi” olmayan yapılar/ belgede “inşaat” olarak yer aldığı gibi; elektrik, doğalgaz, su abonelikleri alamıyor, daha kabarık ederli şantiye aboneliğini kullanıyor!

Şu an içerisinde yaşayanların olduğu yüzlerce yapının “iskan belgesi” olmadığı, projeye uyup/ uymadığı, deprem yönetmeliğine göre yapılıp/ yapılmadığı bilinmiyor!

Ancak şunu biliyoruz; yirmibeş yılı aşkın süredir “iskan belgesi” olmayan sekiz apartman, Çukurova’da çöken on apartmanın arasında yer alıyor!

***

Bu denetimsizlik, bu umursamazlık bir yana bırakıldı, belirtildiğine göre çöken yapıların sorumlusu olarak yüklenicilerin ardından şimdi de Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin gösterilmeye çalışılıyor!

Beton yapıların tamamı ikibin yılı öncesinde imara açılmış, projeleri onaylanmış yapılar. Üstelik o zamandan bu yana da konutların içi dolu; kimseden bir ses, bir tepki gelmemiş, denetimi yapılmamış, kat aşımı var mı yok mu saptanmamış! O yıllarda yerel yönetimin başında olanlar, bir yandan da o yılların “iktidarını” arkalarına alarak, yüklenicileri bu tutumuna sessiz kalmış!

Bunların sorumlusu olarak Soner Çetin’in gösterilmesi delilik…

***

Gerek Anakent Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, gerekse Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in geçtiğimiz yıllarda “iktidarın” ısrarla gerçekleştirdiği “imar affı” konusunda neler söylediğini anımsıyorum.

Karalar bir açıklamasında Müteahhit 10 kat için ruhsat alıyor, %20-25 fazla yapıyor. Statiği ona göre, hesapları ona göre ama, 13 kat yapıyor” derken, Çetin’de “kimse imar affı çıkacak diye beklemesin. Binanızı arsanızı düzgün namuslu iş yapan insana verin dürüst namuslu iş yapmayan insanlar sizin başınızı belaya sokuyor” sözlerine yer veriyordu.

“İmar affından” yararlanan, “iskan belgesi” olmayan yapılara bakın önce; algıdan uzak olun!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.