DOLAR 23,1421 7.21%
EURO 24,9388 7.39%
ALTIN 1.452,086,69
BIST %
BITCOIN 61991712,10%
Adana
28°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yarını Düşünmek

Yarını Düşünmek

ABONE OL
Nisan 8, 2023 14:44
Yarını Düşünmek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADNAN DENİZ
EĞİTİMCİ/YAZAR

Küçücük beyinlerimizle yarını düşünürdük. Kozan”ın tozlu yollarında, dar sokaklarında arkadaşlarla geleceğin güzel günlerini görmek için adeta hep ileri doğru bakardık. Ülkemizin yoksul ve karışık dönemlerinde yarını düşünürdük. Yarın bizim için büyük ümitti ve biz yarın için var gücümüzle mücadele ederdik.

 Ölümü bilmediğimiz yıllarda, hep ölümlerle büyüdük Ama yarınlı ümitlerden hiç ayrılmadık.

  Bizim yarınlarımızdan geriye baktığımızda, ülkemizin ve Kozan”ın nasıl değiştiğini görme imkânına kavuştuk. Çocukluk arkadaşlarımızla kurduğumuz hayallerimizden kavuştuklarımıza bakıyorum. Kimler, hangi hedeflerine kavuştu diye… Aslında dünden yarına yol bulup çıkanlar hep hedeflerinin peşinde koşanlardı. Olmaz denilen hedeflerin tek tek düştüğüne tanık olduk. Bunu sırrı neydi? Şimdi düşünüyorum da bunun sırrı bulunduğumuz kalıpları kırıp, isteklerimize ulaşmak azmiydi.

 Şimdi yarını düşünenler, yeni yarınlar kurmak için iş başında. Ama şu bilinmeli ki, artık yeni yarınlar çocuklarımıza, gençlerimize ayrılan yarınlardı

   Yarına bir güzellik verenlerin yüzleri daha başka, gözleri daha anlamlı bakıyor. Bizlerin yarınlara bir şeyler bırakması gerekir diye düşünüyorum.

   Şimdi kimler yarından ne bekliyor? Kim yarın için ne yapıyor? Sürekli gözlemler yapıyorum. İnsanlar daha basit düşünüyor, daha kısa yoldan hedeflere ulaşmak istiyor, herkes herkesten kendini akıllı sanıyor ve basit başlanan düşünce sisteminden bir adım bile ilerlenemiyor. Çünkü yarını düşünenler mücadele insanlarıydı. Çalışmaktan ve güneşli resimler çizmekten hiç bıkmazlardı. Şimdi yarını düşünenler yalnızca uzun değil kısa geleceğin keyfini sürme yarışına girmişler. Dar alanda paslaşmalarla geçen insanlarımızın en verimli çağları yarınlarının hayallerine ulaşmadan sönüp gidiyor. Kolay elde edilenin mutlaka bir zaafı olduğunu düşünen bizlerle şimdikilerin kolayı elde etme yarışı herhalde aramızdaki en belirgin farklardandı.

  Aslında yarına ulaşanlarında, yarını düşünenleri engellediklerine de tanık olmuyor değiliz. Ama hiçbir engel bizim hayallerimizde oluşturduğumuz yarına ulaşmada bizleri engelleyemeyeceğini bilenlerden olmamamızı engelleyemezdi

  Şimdi gözlerdeki o parlak ışıklar görülmüyor. Kimse kılını kıpırdatmıyor. Nerde sizin hayalleriniz? Sizin yarınlarınız yok mu? Hayalleri olmayan insanların hiçbir şeyi olmadığını biliyor musunuz? Güzel ve aydınlık bir yarın düşünürseniz mutlaka hayaller kurun ve hayallerini paylaşmaktan korkmayın. Bu bir iş, bir güzellik, bir eser ya da mutlu gelecekler olabilir. Yarını düşünmek hep aklınızın köşesinde ve ihtişamlı hayallerle mutlaka bulunsun.

Yarını düşünmek demek, aslında yarına bir adım yaklaşmak demektir.

  Bütün amacımız bir adım daha ileri gitmek değimli? Onun için kendinizi yarına daha donanımlı olarak ve yarından hep bir şeyler umarak hazırlayın.

 Geçmişi hiç unutmadan yarına yol almak, gittiğimiz mesafenin farkına varmak için çok iyi rehberdir. Onun için geçmişin haritasını gözlerimizin içine çizerek, elimizdeki ışıkla bol ışıklı yarınlara doğru yol almamız gerekir.

  Bol hayalli ve  çok ümitli yarınlara ulaşmak için çok çalışmanın gerektiğini unutmadan hep heyecanla ve hep geçmişten ilham alarak yarının aydınlık günlerine doğru yürümeliyiz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.