DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BIST %
BITCOIN 5311450,88%
Adana
17°

PARÇALI BULUTLU

05:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fatır Suresi Ayet 6: 2021 Yılının Şeytanı Kim?

Fatır Suresi Ayet 6: 2021 Yılının Şeytanı Kim?

ABONE OL
Şubat 26, 2023 11:54
Fatır Suresi Ayet 6: 2021 Yılının Şeytanı Kim?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBRAHİM FAİK BAYAV

Fatır Suresi’nin 5’nci ayetinde, insanlar için şevkatkarane uyarı var: ”Teğurranneküm’l-hayâtü‘d-dünya”. Yani dünya hayatı sizi aldatmasın.

İnsanların aldatılmaları çok sık oluyor ki, bir daha olmaması için uyarı yapılıyor.

Dünya hayatı ile aldatmaya çalışan kim?..

Altıncı ayette bildirilen şeytan.

Şeytanın kim olduğu, Fatır Sure’sinin Mekke toplumuna sunulduğu zamanda bellidir. Çünkü ”İnne’ş-şeytane leküm adüvvün; fettehızûhü aduvven cümlesi ile ”şeytan size düşmandır” deniyor ve o şeytanın mutlaka düşman görülmesi isteniyor.

Sebebi şu: Şeytan ve yandaşları ölüm ve yıkım heveslileridir. Hisleri tahrik edip o gruba gelinmesi için çağrı yaparlar.

Şeytanı insan dışında bir varlık olduğunu sananlar ya da öyle hayal edenler aldanırlar.

Beşinci ve altıncı ayetler, Mekke toplumu için uyarı yapıyorsa da, ileriki zamanlara ait sırları da içinde barındırıyor.

Önce ”Fe lâteğurranneküm’l-hayâtü‘d-dünya” kelimesinin anlamını genişletelim.

Fatır Suresi’nin ikinci ayetinde, Allah’ın insanlara rahmetinden sunduğu her ne varsa, o sunulan şeylerin insanlara ulaşmasını engelleyebilecek kimsenin olmadığı belirtiliyor. Tabi insanların şeytanın dünya hayatını kazandırma vaadiyle aldatılması hariç. O zaman, Allah’ın rahmetle sunduğu nimetlerden mahrumiyet ortaya çıkacaktır.

Hayatü‘d-dünya, bulunulan zamanın yaşantısıdır. Yaşantının devamı için gıda giyim, barınma gibi ihtiyaçlar elde edilecektir.

Ğarr’ fiili, ihtiyacı gereğinden fazla elde etme hareketidir. İnsan, hırsını belli ettiğinde şeytan fırsatı yakalamış olur. Onun teşviki ve tazyiki sebebiyle, -hırsın şiddetine göre-  fertte veya kurumda baskıcılık başlar. Hakka ve hukuka itibar edilmez..

Hırs, bir devlet otoritesinde oluşursa, milletlerarası savaşa dönüşür.

Ayetin başındaki ”Ya eyyühâ ennâsü inne vaade’l-lâhi hakkun” kelimesinin ebced değeri (ye ve kaf şeddeli) M.585 yılını gösterir. Hz. Muhammed’in doğumunun 15 yıl sonrasıdır. Allah’ın insanlara hem uyarısının hem vaadinin bu tarihte başladığının işaretidir. Çünkü, ”E’ş-şeytane leküm adüvvün” kelimesi, ebceden 577 ettiğinden, şeytan, M.577 tarihinde ortaya çıkmıştır. Belki de Hz. Muhammed, daha 15 yaşında iken, hem Hak’tan gelecek uyarıları, hem vaadleri topluma duyurması için hazırlanmaktadır.

‘İnne’ harfi şeddeli, ‘ye’ harfi şeddesiz hesaplandığında M.625. ‘Ye’ harfi şeddeli hesaplandığında M.635 tarihi görünmüş olur. Şeytan bu tarihlerde aktiftir.

625 tarihi Hicret sonrası İslamlaşan Medine halkını ilgilendiriyor. 635 tarihi ise, Hz. Muhammed’in ölümünden sonraki İslam devleti içindeki herkesi.

”Fe lâteğurranneküm’l-hayâtü‘d-dünya” cümlesinde ‘hayatü’d-dünya’, insanların bulundukları zamandaki hayatlarıdır. İyiler vardır; kötüler vardır. Zenginler vardır; yoksullar vardır. Zaman ilerledikçe yeni bir hayatın yolu açılacaktır.

”Fe lâteğurranneküm” kelimesi, olmaması, yapılmaması, uygulanmaması gereken şeylerden insanların uzak olması tavsiyesini yapar. Bu kelime, ebceden (şeddeler hariç) M.1821 tarihini veriyor. Yapılmaması gereken uygulama yapmayın, şeytan tarafından aldatılırsınız diyor. ‘Re’nin şeddesiyle 2021 tarihi çıkıyor. Demek ki bu tarihteki insanlar, olmaması, yapılmaması gerekeni yapmamaları gerekir. Yoksa aldanacaklar ve şeytanın tuzağına düşecekler.

İnsanlar yapılmaması gerekenlerin neler olduğunu biliyorlar mı?..

Pandemi sürecini tüm dünyaya pompalayanlar, -görülüyor ki-, yapılmaması gerekenlerin neler olduğunun bilinmesine fırsat vermiyorlar.

Son söz: 6’ncı ayetin ”İnnemâ yeduu hizbehü liyekûnû min ashâbi’s-seıır” kelimesi 2021 yılındaki şeytanı işaret ediyor. Bu şeytan, dünyalık çoğaltma hırsını pompalıyor, haktan ve hukuktan anlamaz insanları, diğer insanları, toplumu ve ülkeyi üzmek, dağıtmak, öldürmek, mahvetmek için kendi grubuna (hizbine) çağırıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.