DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BIST %
BITCOIN 5361151,42%
Adana
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

19:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Müddessir Suresi’nde ’19’ Sırrı Öncesi 

Müddessir Suresi’nde ’19’ Sırrı Öncesi 

ABONE OL
Şubat 25, 2023 15:38
Müddessir Suresi’nde ’19’ Sırrı Öncesi 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBRAHİM FAİK BAYAV

Onlarca yıl önce Kur’an’daki bir ifade ”19 Mucizesi” şeklinde dünyaya duyuruldu.

Bugüne kadar yazılmış tüm tefsir ve meallerde Müddessir Suresi’nin 30’ncu ayetindeki ”Aleyha tis’ati aşere” (üzerinde 19 var) ifadesine ”19 tane melek var” şeklinde anlam verilmiş. Bu anlam, ayetle ilgilenen çok müslümanı düşünmeye mecbur etmiş olmalıydı ki, 20’nci yüzyılın sonuna yaklaşılırken ”Aleyha tis’ati aşere” ayetinden ”19 Mücizesi” şeklinde bir kuram ortaya çıktı.

Müddessir Suresi Hz. Muhammed’e şu emirle başlıyor:

”Ey örtüsüne bürünen kişi. Kalk ve uyar”. (Müddessir: 1-2)

Soru: Bu emri alan Hz. Muhammed, niçin örtüsüne bürünmüş? Kimi, kimleri niçin uyaracak?

Mekke’nin siyasi durumu para gücüne sahip ağaların hegemonyasını yansıtır. Parayı ticaret yoluya kazanan fertler çoğunluk ise de, hegemonyasını sürdüren ağaların kazancı, köle kullanmaktan, kadın ticaretinden ve fuhuştan gelir. Namuslu erkeklerin doğan kız çocuklarını diri toprağa gömmelerinin sebebi, kızlarının ileride ağaların çukuruna düşme endişesidir; baba olma şerefini kaybetme korkusudur.

Hz. Muhammed’e ”kalk ve uyar” emri, Mekke halkının sosyal yaşantısının fahşadan ahlaka doğru düzeltilmesi içindir.

Müddessir Suresi’nin 5’nci ayetinde ‘rucz’ adı ve ‘hecere’ fiili dikkate veriliyor.

Türkiye’nin tüm meal kitaplarında, Müddessir Suresi’nin ”Ve’r-rucze fehcur” ayeti ”pislikten, günahtan, putlardan, kötü şeylerden uzaklaş” şeklinde meallendirilmiş.

Bu ifadeler ayeti anlamaya yetmiyor.

Fahruddin Er Razi’nin tefsirinde, bu ayete izahat yok. El Utbi adlı kişiden aktarılan anlam şöyle: ”Rucz, çirkin ve kazurat şeyleri ifade eden kelimedir. Bu ifade ile sanki, Hz. Muhammed’e kabalığı, sefihliği, çirkin şeyleri bırak; bu tür şeylere başvuran o müşriklerin huylarıyla huylanma… demek istenmiştir”.

Bu anlam oldu mu?..

Olmadı…

‘Hecere/yehcuru’ fiili, belirli kişi veya gruptan ülfeti, dostluğu, ilgiyi kesme hareketini belirtir. O zaman ”fe’r-rucze fehcur” emri, azab getirecek yaşantıyı devam ettirenlerden ülfeti, dostluğu kes, onlardan uzak ol anlamında olur. Hz. Muhammed, onların huylarıyla huylanabilen, çirkin şeylerle beraber olan, kabalığı şiar edinen kişi olsaydı vahye muhatap edilmezdi.

Soru: Çirkin şeyler nelerdir?.. Azap getirecek yaşantı nasıl bir şeydir?

Bunun cevabını, Dr. Nihal Şahin Utku’nun ‘İSLAM ÖNCESİ DÖNEMDE ARABİSTAN’ başlıklı yazınından aktaralım: ”Arap toplumunda nikah, kadını ve aile hayatını güvence altına alan bir kurum olmaktan uzaktı. Her ne kadar yaygın evlilik biçimi, bir erkeğin belli bir mehir karşılığında kendisine denk bir soy ve nesebe mensup bir kadınla nikah akdetmesi şeklinde gerçekleşiyorsa da, çok farklı evlilik ve birliktelik biçimlerine rastlanmaktaydı. Bir kadının kocasının uygun göreceği bir kişiyle çocuk sahibi olmak amacıyla bir araya gelmesi, iki erkeğin karşılıklı olarak eşlerini değiştirmeleri, hür olması nedeniyle zina yapamayan bir kadının bir erkekle metres hayatı yaşaması, bir kadının on kişiden fazla olmamak kaydıyla aynı anda farklı erkeklerle evlenmesi, kadın ve erkeğin süreli bir evlilik akdi yapması, üvey oğlun annesi ile evlenebilmesi, iki kız kardeşin aynı anda bir erkeğin eşi olması gibi farklı birliktelik ve evlilik çeşitlerinden bahsedilebilir”.

Bu yaşantının bir adım ötesinde fuhuş sektörü vardır. Bugünkü dilimizde adına ‘batakhane’ denilen yer.

Devamı ayette ”Velâ temnün testeksir” emri gelmiş (Müddessir: 6).

Batakhane işleticilerinin tiksindirici yapısını bu uyarıdan anlamak mümkün. Ayet, Hz. Muhammed’e, onlara  her hangi bir iyilikte bulunmayı, onlardan minnet duymayı yasaklamaktadır.

Müddessir Suresi’nin 4’ncü ayetinde Hz. Muhammed’e bedenini temiz tutması tavsiyesi var. Vahyi engelsiz alacağının şartıdır bu.

Hz. Muhammed niçin örtüsüne bürünmüştür?

Gelen vahy ile altından kalkamayacağı bir yükü sırtlamak zorunda olduğunu anlamıştır Hz. Muhammed. Titrediğini hissetmiş, örtüsüne bürünerek kendini toplumdan saklamak istemiştir. Çöl ortasındaki bir şehirde, içinde bulunduğu topluma karşı bu davranışta bulunabilmek kolay mı?

Uğrayacağı sıkıntı çok büyük olacaktır. Olacaktır ama, sonucunun olumlu olacağı ”Ve lirabbike fe’sbır”  (Rabbin için sabret) uyarısıyla ima edilmiştir. (Müddessir: 7)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.