DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BIST %
BITCOIN 5459240,70%
Adana
15°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Müsbet Hareket Nedir? Ne İçin Yapılır?

Müsbet Hareket Nedir? Ne İçin Yapılır?

ABONE OL
Şubat 24, 2023 09:00
Müsbet Hareket Nedir? Ne İçin Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBRAHİM FAİK BAYAV

”Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir; menfi hareket etmek değildir”.

Bu sözün sahibi, Bediüzzaman Said Nursi’dir. Said Nursi, bu sözü, hakka ve hukuka riayet etmeyenlerin yönetiminde, hakka taraftarlığını göstermek için söylemiştir. Çünkü yönetimin bozuk uygulamalarıyla ülke içinde infial oluşurken, ileride de ülkenin altından kalkamayacağı kaos tohumları atılmış oluyordu.

Günümüzde, ülkemizde, devletlerarası çıkar mücadelesinin etkisiyle çok kötü olaylar meydana geliyor. Yönetimdekilerin acizliği ve beceriksizliği yüzünden, bir yanlışın bertaraf edilmesi adına çok masumların canı yakılıyor. Niza, kavga, hased, düşmanlık, toplumlar arasında kendini göstermekte.

Yönetimin sillesinden uzak kalmak ya da onu az zararla atlatmak isteyen Said Nursi’nin sevenleri, O’nun ”müsbet hareket etmeliyiz; menfi hareket etmemeliyiz” uyarısını dillendiriyorlar. Ama kendi içlerinde, zaman zaman laf ve yazı dalaşına girdiklerine  bakılırsa, sadece dillerde kalıyor o söz. Demek ki, Said Nursi’nin uyarı cümlesindeki ‘müsbet hareket’ ve ‘menfi hareket’ kelimelerinin anlamı, onun sevenlerince henüz kavranılmamış.

Peki, ne olmalı? Ne yapılmalı?

İnternette dolaşırken, Müsbet Hareket adlı siteye rastladım. Sitede, 2-4 Ekim 2016 tarihinde 11. Uluslararası Sempozyumun yapılacağı bilgisi var. Fikri olanlara ‘müsbet hareket’ hakkında tebliğ sunmaları çağrısı yapılıyor. Çok güzel. Said Nursi’nin sevenleri, demek ki, onun vefatından 56 yıl sonra ‘müsbet hareket’in ülke çapında anlaşılır olmasına karar vermişler. Yalnız, dikkatimi şu çekti: Tebliğler Risale-i Nur odaklı olacakmış.

Bu şartın amacı, ülke içindeki kaosun bastırılmak istenmesi mi, yoksa, Risale-i Nur eserlerine önem verilmeden kaosun bitirilemeyeceğinin deklare edilmesi mi, belli değil. Halbuki çağrı metninde bu çalışmanın amacının tüm insanlığn huzur ve saadeti için olduğu belirtiliyor.

Eğer istenen ve beklenen, özelde müslüman toplumların, genelde bütün insanlığın dünyevi ve uhrevi huzur ve saadeti ise, müsbet hareket sadece Risale-i Nur’a münhasır edilemez. Odağı Risale-i Nur olanlar, müsbet hareketin anlaşılırlığı amacıyla çalışma yapsalar da, Risale-i Nur’u odak etmeyenlerin müsbet hareket hakkında söyleyecekleri mutlaka vardır. Belki Risale-i Nur’u odak edenler daha fazla itibar görebilirler.

Müsbet hareket tamlamasındaki ‘müsbet’ sözcüğünün anlamı, olumsuz değil olumlu; yıkıcı değil yapıcı olarak zihinlerde yer etmiş. Bu anlayış, kişilere ve toplumlara göre değişir. Türkçe lügatte bu sözcüğün anlamı, ”delil ile doğruluğu anlaşılmış; isbat olunmuş” şeklinde belirtiliyor. Buna göre ‘müsbet hareket’ ifadesini biz, uygulandığında, bireyi, toplumu veya ülkeyi zarardan veya yıkımdan uzak tutacak davranış olarak anlayabiliriz.

Ekim ayındaki sempozyum, aciz ve beceriksiz yöneticilere yön vermeye, Türkiye’yi, ateşten korumaya yarayacak mı, göreceğiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.