DOLAR 19,0660 0.2%
EURO 20,4917 -0.71%
ALTIN 1.223,240,28
BIST %
BITCOIN 5360591,11%
Adana
17°

AÇIK

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kur’an’ı anlamayan Tevrat’ı hiç Anlamıyor 

Kur’an’ı anlamayan Tevrat’ı hiç Anlamıyor 

ABONE OL
Mart 3, 2023 07:08
Kur’an’ı anlamayan Tevrat’ı hiç Anlamıyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBRAHİM FAİK BAYAV

Tevrat’a karşı peşin hükümlü olan Dindar Arkadaş, peşin hükümcülüğünü şu cümleyle göstermiş: ”Yahudilerin hahamlarının tahrif ettikleri Tevrat’ta…” Sonra oradan bir buyruk aktarmış, Yahudileri, bu buyruğa uyanlar olarak gösterip başkalarına hayat hakkı tanımayan toplum olarak zikretmiş. Bilememiş ki, Yahudiler o buyruğu yerine getiremezler.

Dindar Arkadaş’ın, hahamların tahrifine uğradığını söylediği Tevrat ayetine bakalım:

Hezekiel, Bölüm 9, Ayet 5 ve 6: ”Vurun; gözünüz esirgemesin ve acımayın; ihtiyarı genci ve ere varmamış kızı ve çocuklarla kadınları helak için vurun”.

Kur’an’da da benzer ifadeli ayetler var. Kur’an reddiyecileri, sadece o ayetleri ileri sürüp, İslam Dini’ni zulüm dini olarak yaymaya çalışıyorlar. Mesela şu ayet: ”Onları yakaladığınız yerde katledin” (Bakara:191).  Halbuki, doğru kanaata varabilmek için, kişinin, öndeki ve sonraki cümlelere dikkat edip, verilmek istenen mesajı anlaması gerekiyor. Tevrat’ın alıntılanan ayeti de, önceki ayetlerle irtibatlandırılmazsa, hatta, Tevrat’ın diğer konularının ışığına getirilmezse, Tevrat hakkındaki yalan yanlış ifadeler söylenir, deccalden buyruk almışçasına gerçekler saptırılır.

Hezekiel, 30 yaşında iken, Allah’ın vahyine (Tevrat’taki adı: Görüm) muhatap olmuş. Aldığı vahiy, bir beldenin halkının yok edileceği bilgisini içeriyor. Peki yok edileceği bildirilen belde neresidir? Halkı kimlerdir ? Hezekiel kitapçığının 2’nci Bölüm 3’ncü ve 4’ncü ayetlerinde cevabı var: İsrail halkı. Okuyalım: ”Ey insanoğlu! Seni (Hezekiel’i) İsrail halkına, bana başkaldıran o ASİ ULUSA gönderiyorum. Onlar ve ataları bugüne kadar bana asi geldiler. Bu halk dikbaşlı ve inatçıdır”. Yani, Hezekiel İsrail halkının yok olacağını bildiren vahyi almış.

Hezekiel kitapçığında, kimlere niçin vurulacağı, niçin acınmayacaği bilgisini içeren 5’nci Bölüm, 5’nci ve 6’ncı ayetler şöyle:

”Egemen Rab diyor ki: Bu yeruşalim’i (Kudüs’ü) ulusların ortasına yerleştirdim, çevresini ülkelerle kuşattım. Öyleyken Yeruşalim, çevresindeki bütün uluslardan ve ülkelerden daha çok kötülük yaparak ilkelerimi, kurallarımı çiğnedi”.

Ve devamı şöyle:

”…daha azgındınız” (Hezekil 5, ayet:7).

”Ulusların gözü önünde sizi cezalandıracağım Yaptığınız bütün iğrençlikler yüzünden, önceden yapmadığımı, bir daha yapmayacağımı size yapacağım” (Hezekiel 5, ayet: 8 ve 9)

Görülüyor mu?.. O zamanın İsraillileri, yani Kudüs halkı, yeryüzünün en kötü halkından daha kötü ve iğrenç halk.

Dahası da var: Hezekiel kitabının 6’ncı ve 7’nci bölümlerinin  tüm ayetleri, Kudüs’te yerleşik İsrail halkının, işledikleri günahları sebebiyle evlerine ve mabetlerine kadar -çocuk büyük demeden- korkunç biçimde cezalandırılacağını belirtiyor. Ve aynen belirtildiği gibi olmuş.

Arkadaş, önde gelen ayetleri okuyup dikkate alsaydı, Tevrat hakkında ‘tahrif olmuşluk’ hükmünü vermeyecek, 9’ncu Bölüm’de 5’nci ve 6’ncı ayetlerdeki ‘vurun, acımayın’ tehdidinin, Yahudilerden başkalarına değil, o günün ‘azgın’ diye bildirilen İsrail halkına olduğunu anlayacaktı.

Hiç bir fikir ehli kişi, bugünün Yahudilerini, 2 bin 600 yıl öncesinin yahudileriyle aynı gösteremez. Aynı ise, Rabb’ın aynı tehdidine maruz kalabilirler. O zamanın yahudileri gibi günümüzde yaşayan başka toplumlar da aynı tehdide uğrayabilirler. Dindar Arkadaş, helak olmuş, yakılıp yıkılmış, darmadağın olmuş Ortadoğu’nun bazı toplumlarına bakmalı, o toplumlarda eski yahudilerdeki gibi iğrenç yaşam oluşup oluşmadığını düşünmeli. Doğru yaşam süren toplumların Rabb’ın koruması altında olacakları Kur’an müjdesi olduğu gibi, ”Fitneden fitnecilikten uzak olun. Geldiğinde içinizdeki zalimleri yakmakla kalmaz” uyarısı Kur’an uyarısıdır. (Bakınız: Enfal Suresi 24 ve 25). Demek ki neymiş?.. İğrenç günahlar işleyen topluma ceza geldiğinde bebekmiş, çocukmuş, evlenmemiş kızmış, acuzeymiş bakmaz, hepsini yakar, helak edermiş. Tevrat’tan alıntılanan o ayet işte bu anlamda.

Arkadaş’ın, tahrif edilmiş sandığı Tevrat’ta Yeremya’nın 12’nci Bölüm 3’ncü ayeti de Yeremya’ya kurulan öldürücü tuzağa karşı Yeremya’nın bedduasını içeriyor: ”Ya Rabb!.. Kasaplık koyun gibi ayır onları; kesim gününe hazırla”.

Benzer beddua Kur’an’da da var: ”Katelehümüllah/Allah onları katletsin” (Münafikun: 4)

Tevrat hakkında araştırmadan yazmak, biliyormuş gibi yazmak, hele ki peşin hükümlü yazmak çok kötü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.